muzeumpamiatka.pl
O muzeum ι Mapa strony ι Kontakt  Zaloguj       

Liczba zdjęć: 87 096Youtobe

 • Home
 • Wybierz kraj

  Z kart historii

  • Czechosłowacja Czechosłowacja była państwem środkowoeuropejskim, istniejącym w różnych formach od 1918 do 1992 roku.
  • Jugosławia Jugosławia była federacyjnym państwem położonym w południowo-wschodniej Europie. Powstała po zakończeniu I wojny światowej, a jej nazwa oznaczała "Kraj Południowych Słowian". Jugosławia istniała w różnych formach od 1918 do lat 90. XX wieku.
  • NRD Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) była państwem istniejącym w okresie zimnej wojny, będącym częścią bloku wschodniego. Upadek NRD i zjednoczenie Niemiec było jednym z kluczowych wydarzeń kończących zimną wojnę i zaznaczających koniec podziału Europy na bloki wschodni i zachodni.
  • PRL Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) była państwem socjalistycznym istniejącym w latach 1944–1989.
  • RFN Republika Federalna Niemiec (RFN) była demokratycznym państwem federalnym, istniejącym od 1949 do 1990 roku, kiedy to doszło do zjednoczenia Niemiec.
  • Związek Radziecki Związek Radziecki, pełna nazwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), był federacją socjalistycznych republik założoną w wyniku rewolucji październikowej w Rosji w 1917 roku.
  • Cesarstwo Austro-Węgierskie Cesarstwo Austro-Węgierskie było wielkim imperium, które istniało od 1867 do 1918 roku. Była to unia personalna dwóch monarchii: Austrii i Węgier. Austro-Węgry były złożonym państwem o znacznej różnorodności etnicznej. Obejmowały takie grupy jak Austriacy, Węgrzy, Czechowie, Słowacy, Chorwaci, Polacy, Włosi i inne.
  • Rosja carska Rosja carska to okres historii Rosji, w którym kraj był rządzony przez carów z dynastii Romanowów. Okres ten trwał od 1613 roku, gdy Michał I Romanow został pierwszym carem z tej dynastii, do rewolucji lutowej w 1917 roku, która doprowadziła do obalenia monarchii.
  • Cesarstwo Bizantyńskie Cesarstwo Bizantyńskie, znane również jako Bizancjum, to kontynuacja wschodniego fragmentu cesarstwa rzymskiego po jego podziale w 395 roku. Bizancjum przetrwało aż do upadku Konstantynopola w 1453 roku, stając się jednym z najdłużej istniejących cesarstw w historii.
  • Cesarstwo rzymskie Cesarstwo Rzymskie było jednym z największych imperiów w historii, obejmującym znaczną część Europy, Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i części Azji.
  • Republika rzymska Republika Rzymska była starożytnym państwem rządzonym przez system republikański, w którym władza była podzielona między różne instytucje i urzędy. Uważa się, że Republika Rzymska została ustanowiona w 509 p.n.e., kiedy to obalono monarchię rzymską, a władzę przejęła republika.
  • Zakon Krzyżacki Zakon Krzyżacki, pełna nazwa Zakon Braci Domu Niemieckiego Szpitala Świętego Marii Panny w Jerozolimie (niem. Deutscher Orden oder Orden der Brüder vom Deutschen Haus St. Mariens in Jerusalem), był zakonem rycerskim i zakonnym, który powstał podczas czasów krucjat.
  • View more
 • Blog

  Rekonstrukcje historyczne

  Rekonstrukcje historyczne to praktyka odtwarzania i prezentowania elementów życia z przeszłości w sposób możliwie wierny historycznym faktom. Mogą obejmować różne aspekty, takie jak stroje, uzbrojenie, budowle, zwyczaje czy wydarzenia historyczne. Rekonstrukcje historyczne mają na celu przybliżenie ludziom pewnych okresów historycznych i zobaczenie, jak wyglądało życie w danym czasie.

  Zobacz więcej

  Modelarstwo

  Modelarstwo to nie tylko sposób na kreatywne spędzanie czasu, ale również doskonała forma edukacji, umożliwiająca zgłębianie wiedzy na temat różnych dziedzin, a także rozwijanie umiejętności manualnych i cierpliwości. Wiele osób czerpie z tego hobby także satysfakcję z efektów swojej pracy oraz z możliwości dzielenia się swoimi projektami z innymi entuzjastami modelarstwa.

  Zobacz więcej

  Trudne wydarzenia współczesnej historii

  Współczesna historia obejmuje szereg trudnych i dramatycznych wydarzeń, które miały znaczący wpływ na świat. Te wydarzenia stanowią tylko niewielki fragment złożonej i zróżnicowanej współczesnej historii, która nadal kształtuje obecny świat.

  Zobacz więcej
 • Kontakt
 • |||

Muzeum Pamiątka

Zegar

Muzeum Historyczno-Przyrodnicze "Pamiątka" znajduje się w Zespole Szkół w Izabelinie. Powstało dla uczniów tej szkoły, w celu zachęcenia ich do bliższego zapoznania się z historią, a także do zetknięcia się z przedmiotami, których na co dzień nie ma już w ich otoczeniu, są podobne lub inne, albo przez lata na tyle się zmieniły, że warto o nich przypomnieć; o różnych zapomnianych zdarzeniach, o których można przeczytać w starych dokumentach lub zobaczyć je na zdjęciach, na których czas się zatrzymał.

Muzeum posiada dziesiątki tysięcy zdjęć z różnych części świata. Są na nich ciekawe miejsca, miejsca sakralne, miejsca pamięci, miasta, muzea, zamki, twierdze, ruiny, które według mnie warto odwiedzić i poszerzyć swoje horyzonty wiedzy w różnych tematach. Pokazuję je, aby zachęcić państwa do podróżowania i zwiedzania rodzinnego. Zachęcić do pojechania i zobaczenia co znajduje się w różnych muzeach, krajowych i zagranicznych i porównać jak one działają, jakie mają zbiory z muzeami w waszej okolicy.

Jeden z pracowników Szkoły działający w grupie rekonstrukcyjnej

fot. Jeden z pracowników Szkoły działający w grupie rekonstrukcyjnej.

Muzeum konserwuje, a w wielu przypadkach rekonstruuje niektóre eksponaty, aby przywrócić im dawny wygląd. Wiem, że każde Muzeum ma własne zdanie na ten temat. W moim Muzeum wolę mieć np. kompletny karabin niż tylko zardzewiały metal, jeszcze bez niektórych części. Zawsze staram się zakupić oryginalne części, ale to z biegiem czasu staje się coraz bardziej nie realne, dlatego posiłkuje się czasem częściami dorobionymi. Nie zawsze są one idealne, ale uważam, że lepsze takie niż żadne. Poniżej prezentuję kilka zdjęć renowacji i rekonstrukcji niektórych eksponatów.

Reichsrevolver wzór 1883 rReichsrevolver wzór 1883 r
fot. Reichsrevolver wzór 1883 r.
Ckm- ciężki karabin maszynowy niemiecki Maxim MG 1908r. Kaliber 7,92 mm.
Ckm- ciężki karabin maszynowy niemiecki Maxim MG 1908r. Kaliber 7,92 mm.
fot. Ckm- ciężki karabin maszynowy niemiecki Maxim MG 1908r. Kaliber 7,92 mm.
Reichsrevolver wzór 1883 r
Reichsrevolver wzór 1883 r

Reichsrevolver wzór 1883 r
Reichsrevolver wzór 1883 r

Reichsrevolver wzór 1883 r
Reichsrevolver wzór 1883 r

Reichsrevolver wzór 1883 r
fot. Rkm francuski MAC-34 używany w samolotach
Reichsrevolver wzór 1883 rReichsrevolver wzór 1883 r
fot. Austro-Węgry Pistolet Mannlicher model 1905 r.

Udało się uruchomić silniki i zrobić transformatory nie mając schematów do dwóch eksponatów z mojego muzeum.

MG 151 niemieckie działo 20 mm zawieszane pod skrzydłem samolotu, zasilane elektrycznie

MG 131 niemiecki ckm z samolotu zasilany elektrycznie

Gdyby ktoś z Państwa chciał przekazać jakiś eksponat do mojego Muzeum chętnie przyjmę, proszę o kontakt emailem. Muzeum zbiera przedmioty z różnych dziedzin. Większość przedmiotów znajdujących się w Muzeum to kolekcja rodzinna: militaria, banknoty, monety, stara biżuteria, odznaczenia, medale, odznaki, znaki tożsamości, wyposażenie wojskowe, czapki, hełmy, mundury, przedmioty codziennego użytku, stara porcelana, sztućce, dokumenty, zdjęcia, stare pocztówki itp. Gdyby ktoś z Państwa, chciał przekazać jakieś darowizny pieniężne na Muzeum, proszę o kontakt. Konserwacja eksponatów jest bardzo kosztowna, każda pomoc jest mile widziana. Jak widać na załączonych zdjęciach, ze "szrota" można zrobić eksponat, ale to pieniądze robią cuda. Konserwuje wszystko, wiele przedmiotów oczekuje jeszcze na renowacje. Wszystkie eksponaty są dla mnie bardzo ważne, niezależnie od kraju pochodzenia.

Prześlij wiadomość!

Poniedziałek 27 maja 2024

Wpisz dane dostępowe

Ładuję stronę ...
Ładuję stronę ...
Ładuję stronę ...