muzeumpamiatka.pl
O muzeum ι Mapa strony ι Kontakt  Zaloguj       

Liczba zdjęć: 87 096Youtobe

 • Home
 • Wybierz kraj

  Z kart historii

  • Czechosłowacja Czechosłowacja była państwem środkowoeuropejskim, istniejącym w różnych formach od 1918 do 1992 roku.
  • Jugosławia Jugosławia była federacyjnym państwem położonym w południowo-wschodniej Europie. Powstała po zakończeniu I wojny światowej, a jej nazwa oznaczała "Kraj Południowych Słowian". Jugosławia istniała w różnych formach od 1918 do lat 90. XX wieku.
  • NRD Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) była państwem istniejącym w okresie zimnej wojny, będącym częścią bloku wschodniego. Upadek NRD i zjednoczenie Niemiec było jednym z kluczowych wydarzeń kończących zimną wojnę i zaznaczających koniec podziału Europy na bloki wschodni i zachodni.
  • PRL Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) była państwem socjalistycznym istniejącym w latach 1944–1989.
  • RFN Republika Federalna Niemiec (RFN) była demokratycznym państwem federalnym, istniejącym od 1949 do 1990 roku, kiedy to doszło do zjednoczenia Niemiec.
  • Związek Radziecki Związek Radziecki, pełna nazwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), był federacją socjalistycznych republik założoną w wyniku rewolucji październikowej w Rosji w 1917 roku.
  • Cesarstwo Austro-Węgierskie Cesarstwo Austro-Węgierskie było wielkim imperium, które istniało od 1867 do 1918 roku. Była to unia personalna dwóch monarchii: Austrii i Węgier. Austro-Węgry były złożonym państwem o znacznej różnorodności etnicznej. Obejmowały takie grupy jak Austriacy, Węgrzy, Czechowie, Słowacy, Chorwaci, Polacy, Włosi i inne.
  • Rosja carska Rosja carska to okres historii Rosji, w którym kraj był rządzony przez carów z dynastii Romanowów. Okres ten trwał od 1613 roku, gdy Michał I Romanow został pierwszym carem z tej dynastii, do rewolucji lutowej w 1917 roku, która doprowadziła do obalenia monarchii.
  • Cesarstwo Bizantyńskie Cesarstwo Bizantyńskie, znane również jako Bizancjum, to kontynuacja wschodniego fragmentu cesarstwa rzymskiego po jego podziale w 395 roku. Bizancjum przetrwało aż do upadku Konstantynopola w 1453 roku, stając się jednym z najdłużej istniejących cesarstw w historii.
  • Cesarstwo rzymskie Cesarstwo Rzymskie było jednym z największych imperiów w historii, obejmującym znaczną część Europy, Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i części Azji.
  • Republika rzymska Republika Rzymska była starożytnym państwem rządzonym przez system republikański, w którym władza była podzielona między różne instytucje i urzędy. Uważa się, że Republika Rzymska została ustanowiona w 509 p.n.e., kiedy to obalono monarchię rzymską, a władzę przejęła republika.
  • Zakon Krzyżacki Zakon Krzyżacki, pełna nazwa Zakon Braci Domu Niemieckiego Szpitala Świętego Marii Panny w Jerozolimie (niem. Deutscher Orden oder Orden der Brüder vom Deutschen Haus St. Mariens in Jerusalem), był zakonem rycerskim i zakonnym, który powstał podczas czasów krucjat.
  • View more
 • Blog

  Rekonstrukcje historyczne

  Rekonstrukcje historyczne to praktyka odtwarzania i prezentowania elementów życia z przeszłości w sposób możliwie wierny historycznym faktom. Mogą obejmować różne aspekty, takie jak stroje, uzbrojenie, budowle, zwyczaje czy wydarzenia historyczne. Rekonstrukcje historyczne mają na celu przybliżenie ludziom pewnych okresów historycznych i zobaczenie, jak wyglądało życie w danym czasie.

  Zobacz więcej

  Modelarstwo

  Modelarstwo to nie tylko sposób na kreatywne spędzanie czasu, ale również doskonała forma edukacji, umożliwiająca zgłębianie wiedzy na temat różnych dziedzin, a także rozwijanie umiejętności manualnych i cierpliwości. Wiele osób czerpie z tego hobby także satysfakcję z efektów swojej pracy oraz z możliwości dzielenia się swoimi projektami z innymi entuzjastami modelarstwa.

  Zobacz więcej

  Trudne wydarzenia współczesnej historii

  Współczesna historia obejmuje szereg trudnych i dramatycznych wydarzeń, które miały znaczący wpływ na świat. Te wydarzenia stanowią tylko niewielki fragment złożonej i zróżnicowanej współczesnej historii, która nadal kształtuje obecny świat.

  Zobacz więcej
 • Kontakt
 • |||

Karty pocztowe o tematyce wojskowej Francja 1914 rok

Karty pocztowe Francja 1914 rok

Karty pocztowe Francja 1914 rok

Galeria 584 - liczba zdjęć 4

Pocztówka z Generałem Joseph Jacques Césaire Joffre z 1914 roku
Pocztówka z Generałem Joseph Jacques Césaire Joffre z 1914 roku.

Pocztówka z Generałem Joseph Jacques Césaire Joffre z 1914 roku.

Pocztówka z Generałem Joseph Jacques Césaire Joffre z 1914 roku. W tym czasie, we Francji bardzo dużym szacunkiem społecznym cieszyli się nauczyciele, żołnierze i księża. Dlatego pocztówka została napisana, z wielkim szacunkiem do swojego nauczyciela. Awers, Tytuł LE REVE – sen (to co się śni nie fakt spania)/marzenie senne według (pędzla) E.D. de Taille 1914, na pierwszym planie GENERAL JOFFRE generał armii francuskiej (najwyższy stopień wojskowy) Albertville 15 października 1914 Mój drogi Nauczycielu Dowiedziawszy się od Pańskiego Teścia że zostaliście (został Pan) ranny śpieszę złożyć w imieniu całej mojej rodziny i własnym ponowne najszczersze wyrazy współczucia. Myślami jestem z Panem (ma pensee vous fuit ) mój drogi Nauczycielu. Modlę się o to by Pana rany nie były poważne. Chciałbym być już duży aby móc do Pana dołączyć i razem z Panem bronić tej naszej pięknej Ojczyzny, której przodkowie (ancestres ) nauczyli mnie kochać. Oby ten list (przekreślone zmienione na pocztówka) sprawił Panu przyjemność. (dosłownie- przyczynił się do złagodzenia Pana cierpień) Z lewej strony listu dopisane Pana {……} (uniżony??) uczeń w którym Pan pokładał nadzieje (którego Pan wychował?/namaścił?)* Podpis nieczytelny (?) *Francuzi dawno temu musieli mieć chyba czasownik Abluir- w polskim takiego czasownika chyba nie ma, jest to czasownik od słowa ablution - ablucja (obmycie, namaszczenie) (obecnie tego czasownika już nie ma… (jest w słowniku jako archaizm) Albertville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. 45°41′N 6°23′E Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 17 411 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 993 osób/km² (wśród 2880 gmin regionu Rodan-Alpy Albertville plasuje się na 42. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 622.). Albertville to wielki ośrodek wypoczynkowy w Sabaudii, w Alpach francuskich. W 1992 roku w Albertville odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Karta pocztowa Francja 1914 rok
Karta pocztowa Francja 1914 rok

Karta pocztowa Francja 1914 rok

Karta pocztowa Francja 1914 rok
##Sobota 15 czerwca 2024

Wpisz dane dostępowe

Ładuję stronę ...
Ładuję stronę ...
Ładuję stronę ...